Adulting 101: Grocery Shopping

This week’s Adulting 101 is all about one of my fave things, FOOD♥!

Moving out and having decent meals at the same time can be quite difficult. Especially when you’re on a tight budget and only allow yourself $75 a week so you can pay off the hella expensive couch you fell in love with.

So here’s my tips and what I did to stay UNDER my budget and still have enough food for my constant snacking.

Here’s an example of my shopping list for this week:

  • 1 box of apple oatmeal
  • 1 box of cheese grits
  • 1 bag of apples
  • 1 bundle of bananas
  • 1 bag of red potatoes
  • 1 box of cereal
  • 1 carton of eggs
  • 1 bottle of Ranch
  • 2 packs of Turkey Bacon
  • 1 bag of broccoli
  • 2 cans of corn
  • 2 cans of peas
  • 2 cans of pasta sauce
  • 2 lbs of pasta
  • 1 pack of hot dogs
  • 1 pack of ham
  • 1 jar of applesauce
  • 1 bag of Steam-able Fried Rice
  • 3 Yogurts
  • 3 cans of raviolis
  • 2 bags of salad mix
  • 1 bag of tomatoes
  • 1 bag of cheese
  • 1 box of turkey bacon
  • 2 bags of Quinoa and  brown rice

My total came to just under $64 and I have enough to last 2 weeks.

I planned my list out by making a “menu” filled with 3 meals a day as well as 2 snacks a day. Before, I was eating 2 small meals a day with snacking on the weekend so I planned out more food than I needed. ( I don’t suggest doing this).

My meals were chosen based on what is simple, cheap, and can be reheated.

enuHere’s an example of my menu for the week. (So far, I’ve probably skipped about half the meals on here.)

I made a list of what I’ll have leftovers of as well as snack alternative so I can change it up when I want to!

So here’s my tips for staying in budget and keeping it simple:

  • Check out my pinterest for easy “college dorm meals” These are super yummy and are so easy to make! (https://www.pinterest.com/itsmeamieg/ )
  • Shop at Aldis or a Trader Joe’s – You get the same quality but for 50% of the price!
  • Calculate the cost per ounce so you can get the most bang for your buck! (for example, would you rather pay $1 for a 2oz jar of PB+J or $4 for a 15oz jar?)
  • Be sure to make a list and STICK TO IT! As long as you stick to he list, you should be able to stay in budget.
  • Plan your budget based on your local Walmart’s prices and you’ll stay under if you shop at Aldis or Trader Joe’s.
  • You can sign up for Walmart’s Grocery program to get the prices of every food item at your local Walmart without leaving home

 

Next week’s shopping list is projected to be under $20 as of today. Since I’ve saved a good bit of money by staying under budget, I’m allowing myself 1 fast-food meal next weekend. ☺

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s